Plzeň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Plzeň
Domů - Portál PlzeňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Plzně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Divadla > Divadlo Alfa Plzeň

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Divadlo Alfa Plzeň

Fotogalerie:
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa
Divadlo Alfa

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Divadlo Alfa Plzeň

Schránka:
Přidej do schránky.

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, reprezentovanou především LOUTKOVÝM DIVADLEM FERIÁLNÍCH OSAD a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, "otce" světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. J.Skupy a jeho žáka - později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů - Jiřího Trnky. V letech 1930 - 1943 zde mělo základnu první profesionální loutkové divadlo v ČSR - PLZEŇSKÉ LOUTKOVÉ DIVADLO PROF. J. SKUPY (které po válce přesídlilo do Prahy).

Profesionální loutkové divadlo v Plzni vzniklo opět až v r. 1966, tedy právě před 40 lety. Pod názvem DIVADLO DĚTÍ působilo v historické budově ALFY na Americké tř. a jeho prvním ředitelem byl L. Dvořák. V r. 1992 se přestěhovalo do nové, moderní budovy na Rokycanské 7 a přijalo název Divadlo ALFA. V 70-tých a 8O-tých letech s ním spolupracovali renomovaní režiséři a dramaturgové (J. Středa, J. Krofta, K. Brožek, K. Makonj, P. Vašíček ad.) a scénografové (P. Matásek, A. Tománek, I. Nesveda, I. Marečková aj.). "Domácím" autorem hudby byl převážně M. Pokorný. (v letech 1990 - 1997 též ředitel divadla).

Značný ohlas zaznamenaly v této době také autorské inscenace spojené se jménem herce a muzikanta V. Čady a jeho jevištních partnerek B. Josephové-Luňákové a M. Čechové-Nuslové. Od r. 1998 stál v čele Divadla ALFA hudební skladatel J. Koptík. Po devíti letech se rozhodl vrátit se ke své původní profesi hudebníka, s divadlem však bude externě spolupracovat i nadále. Jeho nástupcem se od 1. IX. 2006 stal Tomáš Froyda, bývalý člen souboru, herec, překladatel, tlumočník a tajemník festivalu DIVADLO. Dnešní tvůrčí tým (umělecký šéf a režisér T. Dvořák, dramaturg P. Vašíček, scénograf I. Nesveda), spolu s patnáctičlenným hereckým souborem upřednostňuje komediální pojetí divadla a loutku stále považuje za dominantní a neobyčejně lákavý jevištní fenomén. Divadlo se obrací k velice široké divácké obci - od dětí z MŠ až po mládež a dospělé. Těm všem nabízí alternativu k převažující mediální kultuře - literární a výtvarnou kvalitu, originální scénické prostředky, syntetický jevištní tvar, v němž má vždy své důležité místo hudba a především nezastupitelný citový či smíchový kontakt s živým uměním, navíc ve vskutku kulturním prostředí.

V posledních letech výrazně stoupl i počet zahraničních zájezdů. Divadlo navštívilo Slovensko, Ukrajinu, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Itálii, Francii, SRN, Polsko a Japonsko (většinu z těchto zemí i vícekrát). Divadlo také během uplynulého roku připravilo několik výstav loutek ze svého archivu: v Limoges, a v Lyonu (Francie), v Kallműnzu (SRN), v Železné Rudě, v japonském Takasaki, ve Stodu a v Passau.


Adresa a kontaktní informace:
DIVADLO ALFA PLZEŇ
ROKYCANSKÁ 7
LOBZY (PLZEŇ 4)
318 00  PLZEŇ 18

telefon:+420 378 038 464
fax:+420 378 038 477

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°44'54,24"; E13°24'24,48"
Zpráva pro Divadlo Alfa Plzeň
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1298

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Plzeň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena