Plzeň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Plzeň
Domů - Portál PlzeňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Plzně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Divadla > Divadlo Josefa Kajetána Tyla - Plzeň

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla - Plzeň

Fotogalerie:
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Divadlo Josefa Kajetána Tyla - Plzeň

Schránka:
Přidej do schránky.

Německá divadelní představení v Plzni jsou doložena již koncem 18. stol., české divadlo se v Plzni hraje od r. 1818 (kočovné společnosti, ale většinou ochotnické pokusy). Hrálo se v rytířské síni tzv. německého domu na náměstí (Říhovic domě), ve velké síni radnice, v hostinci U zlatého orla, U arcivévody Ferdinanda a U bílé růže. Poněvadž tyto místnosti nestačily, chtěl purkmistr Kopecký upravit pro divadelní účely obecní dům "Stift" (mezi radnicí a chrámem sv. Bartoloměje). Počalo se s adaptací, ale brzy došli k závěru, že tyto prostory pro divadlo nestačí (1829 Stift zbourán). Vznikla myšlenka postavení nového divadla.

Zvláštní divadelní budovu má Plzeň od r. 1832 (1830 měla Plzeň 9040 obyvatel). Byla postavena podle návrhů Lorenza Sachettiho na rohu nynější Riegrovy ulice a sadů Pětatřicátníků. Poprvé se tu hrálo 12. 11. 1832, první české představení až 18. 1. 1835. Budova byla předána bezplatně k provozování právovárečnému měšťanstvu, od r. 1857 divadlo opět majetkem obce. V r. 1863 úpravy. Hned po vystavění nového divadla byly pronajaty ve vedlejším domě 2 místnosti na šatny, 1867 koupila obec celý dům pro potřeby divadla.

V r. 1890, kdy měla Plzeň 50221 obyvatel, už divadlo jejím potřebám nestačilo. 1894 - 1895 pojata do plánu stavba nového divadla. Povolení ke stavbě vydáno v lednu 1899, Velké divadlo bylo otevřeno v září 1902. Pro německou menšinu bylo vybudováno 1869 německé divadlo v Goethově ul. (Malé divadlo), v němž se hrálo až do roku 1965, kdy opereta a činohra přešla do Komorního divadla, vytvořeného ne příliš šťastnou adaptací kinosálu.

Během pouhých 70 let si rozmach kulturního života v Plzni vyžádal postavení 3 divadel (1832, 1869, 1902). Od roku 1868, tzn. již 131 let se v našem městě hraje repertoárové divadlo paralelně ve dvou divadelních budovách. Budova Velkého divadla, řazená mezi kulturní památky první kategorie, ovšem není pouze krásným pomníkem minulosti, kdy se na jeho prknech vystřídalo mnoho divadelních legend. Je živoucím kulturním centrem města i celého Plzeňského kraje.

Komorní divadlo vzniklo v roce 1965 zadaptováním bývalého kina pro divadelní účely. V roce 1980 došlo k otevření přístavby divadla a také byl zahájen provoz divadla v klubu.. V roce 1997 byla provedena revize Komorního divadla a otázka rekonstrukce začala nabývat na aktuálnosti. Probíhá řada jednání a konzultací, jsou zpracovávány další posudky a studie.

Divadlo J. K. Tyla tvoří čtyři umělecké soubory, které v průběhu sezóny nabízejí divákovi více než čtyři desítky divadelních titulů všech žánrů. Tituly tvořící páteř repertoáru světových divadelních scén jsou střídány původními novinkami a českými premiérami her zahraničních autorů. Divadlo J. K. Tyla každou sezónu pokračuje také v uvádění operních, symfonických, operetních i muzikálových koncertů a dále rozvíjí tradici nedělních koncertních matiné.


Adresa a kontaktní informace:
DIVADLO JOSEFA KAJETÁNA TYLA - PLZEŇ
SMETANOVY SADY 16
PLZEŇ - VNITŘNÍ MĚSTO
301 37  PLZEŇ 1

telefon:+420 378 038 186

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°44'43,80"; E13°22'24,24"
Zpráva pro Divadlo Josefa Kajetána Tyla - Plzeň
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1297

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Plzeň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena