Plzeň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Plzeň
Domů - Portál PlzeňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Plzně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Knihovny > Knihovna města Plzně

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Knihovna města Plzně

Fotogalerie:
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně
Knihovna města Plzně

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Knihovna města Plzně

Schránka:
Přidej do schránky.

Knihovna města Plzně je veřejnou univerzální knihovnou působící na celém území města Plzně. Jejím uživatelem se může stát každý občan České republiky nebo cizí státní příslušník, který má povolení k pobytu. Knihovna vytváří a uchovává fondy krásné a odborné literatury, periodik a dalších materiálů v rozsahu a složení odpovídajícím její funkci. Buduje regionální literární a informační fond orientovaný na Plzeň a okolí. Hlouběji se specializuje na literaturu ze společenskovědních oborů, zejména jazykovědy, literární vědy a kultury všeobecně. Vytváří fond poezie a cizojazyčné literatury.

Knihovna města Plzně patří mezi nejstarší kulturní instituce v Plzni. Zahájila činnost na sklonku roku 1876 jako Obecná knihovna města Plzně. V době založení knihovny měla Plzeň téměř 30 000 obyvatel.

Po roční činnosti vlastnila Obecná knihovna města Plzně 3 800 knih a dosáhla 8 000 výpůjček. Její činnost v počátcích ovlivňoval Spolek přátel vědy a literatury české v Plzni. V roce 1916 byla ke knihovně přičleněna Lidová čítárna města Plzně, v roce 1919 začaly vznikat první pobočky z předměstských knihoven občanských besed, další pobočky vznikaly v průběhu let z převzatých knihoven v připojených osadách. V roce 1921 po přidružení Husovy dětské knihovny měla knihovna 29 049 knih, evidováno bylo 3 969 čtenářů a 122 144 výpůjček.

Počátkem roku 1951 přebral městskou veřejnou knihovnu, dosud spravovanou Jednotným národním výborem v Plzni, do své správy Krajský národní výbor v Plzni a knihovna získala krajskou působnost. V roce 1954 zajišťovali její dva bibliobusy výpůjční služby v českém pohraničí. V průběhu let se několikrát měnili správci knihovny, nyní je jejím zřizovatelem Magistrát města Plzně. V roce 1960 se ústřední půjčovna a zázemí knihovny přestěhovaly do nových prostor v ulici B. Smetany č. 13, kde sídlí dodnes. Ke konci 60. let měla knihovna již 19 poboček a více než 12 000 čtenářů.

V roce 1977 byla adaptována Ústřední knihovna pro dospělé a ukončena činnost čítárny. Od roku 1981 začala knihovna pracovat podle nového organizačního řádu. Podle územního rozdělení města byla v každém ze čtyř obvodů pověřena jedna dosavadní velká pobočka funkcí obvodní knihovny. K nim byly přičleněny příslušné pobočky se svým okruhem působení. V roce 1983 zahájila svoji činnost Obvodní knihovna Lochotín na Severním předměstí jako největší a nejmodernější veřejná knihovna v Plzni a jako jediná budovaná za tímto účelem. Později bylo v jejích prostorách zřízeno a v únoru 1987 otevřeno hudební oddělení.....

V současnosti má Knihovna města Plzně kromě studovny, Ústřední knihovny pro dospělé a Ústřední knihovny pro děti a mládež 9 velkých knihoven s celotýdenním provozem, 13 menších poboček na území města a pojízdnou knihovnu s 10 zastávkami.
V roce 2007 měla knihovna ve fondu 428 890 knihovních jednotek, evidováno bylo 24 007 čtenářů, 359 608 návštěvníků a 1 058 101 výpůjček.


Adresa a kontaktní informace:
KNIHOVNA MĚSTA PLZNĚ
BEDŘICHA SMETANY 13
PLZEŇ - VNITŘNÍ MĚSTO
301 37  PLZEŇ 1

telefon:+420 378 038 210
fax:+420 378 038 220

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°44'43,44"; E13°22'34,32"
Zpráva pro Knihovna města Plzně
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku červenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1303

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Plzeň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena