Plzeň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Plzeň
Domů - Portál PlzeňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Plzně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Ostatní > Kultura - Plzeň a Plzeňský kraj

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Kultura - Plzeň a Plzeňský kraj

Fotogalerie:
Plzeň a Plzeňský kraj
Plzeň a Plzeňský kraj
Plzeň a Plzeňský kraj
Plzeň a Plzeňský kraj
Plzeň a Plzeňský kraj
Plzeň a Plzeňský kraj

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Kultura - Plzeň a Plzeňský kraj

Schránka:
Přidej do schránky.

Plzeň a Plzeňský kraj mají bohaté kulturní tradice i pestrý současný kulturní život. V Plzeňském kraji se narodila nebo žila řada osobností české kultury; působili tu hudební skladatel Bedřich Smetana, malíři Václav Brožík a Mikoláš Aleš, spisovatel Karel Klostermann, loutkář Josef Skupa, přímo v Plzni se narodili malíř a ilustrátor Jiří Trnka, spisovatel a herec Miroslav Horníček, cestovatel Miroslav Zikmund a jiní.

Nejen v Plzni, ale i v ostatních větších městech Plzeňského kraje je čilý divadelní ruch. Plzeňské Divadlo J. K. Tyla (Velké a Komorní divadlo) a Divadlo Alfa, zaměřené na tvorbu pro děti, svým významem výrazně přesahují hranice kraje. S divadlem souvisí i několik festivalů – například Skupova Plzeň, probíhající jednou za dva roky, a mezinárodní festival Divadlo, který se koná každoročně v září. Velké pozornosti se těší i plzeňský festival české filmové tvorby Finále, pořádaný každoročně na přelomu března a dubna za účasti nejznámějších českých filmových tvůrců.

Plzeňské Smetanovské dny jsou festivalem s bohatým koncertním, divadelním a výstavním programem. V nedaleké Dolní Lukavici, Přešticích a na zámku v Nebílovech jsou pro milovníky vážné hudby pořádány Haydnovy hudební slavnosti. Letní hudební festivaly se konají i na jiných místech kraje. Neobyčejnou popularitu získal postupem let srpnový plzeňský festival hudby a divadla s názvem Jazz, Struny a Divadlo na ulici, který se každoročně koná na pěších zónách a v parcích v ulicích města.

K vyhledávaným akcím patří i folklorní festivaly – Mezinárodní folklorní festival v Plzni v červnu, Národopisná slavnost na Výhledech v červenci, Chodské slavnosti v srpnu, přehlídka dechových hudeb v Klatovech v březnu nebo Mezinárodní folklorní festival Klatovy v červenci.

Na mnoha místech kraje se konají pravidelné jarmarky s prodejem tradičních výrobků a s ukázkami středověkých řemesel. Zde můžete nasát vůni právě upečených koláčů, ochutnat čerstvá trdla a lokše, vidět kout kováře či řezbáře dlabat misky, zkusit své umění na hrnčířském kruhu, trefit se lukem do středověkých terčů a zakoupit si spoustu milých dárečků včetně replik leptaného skla hradních pánů. Závěr zimy patří masopustním veselicím, jejichž tradice se udržela zejména na Chodsku a Klatovsku. Začátkem května probíhají na mnoha místech v kraji Slavnosti svobody – oslavy osvobození americkou armádou s jízdou historických vojenských vozidel.

Na přelomu května a června se každoročně koná populární vojenská akce Den pozemního vojska „Bahna“. Šermířské skupiny z celé republiky se každoročně sjíždějí k dobývání hradu Rabí. V letních měsících je zde možno navíc zhlédnout zajímavé vystoupení sokolníků s dravými ptáky. I na jiných hradech, zámcích a v klášterech se konají zajímavé denní, večerní i noční akce pro děti i dospělé. Se šermíři, kejklíři, jarmarečníky a hraním je spojen i červnový Historický víkend v Plzni.


Adresa a kontaktní informace:
KULTURA - PLZEŇ A PLZEŇSKÝ KRAJ
NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
PLZEŇ - VNITŘNÍ MĚSTO
301 37  PLZEŇ 1

telefon:+420 378 035 332
fax:+420 378 035 330

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°44'44,16"; E13°22'25,32"
Zpráva pro Kultura - Plzeň a Plzeňský kraj
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1319

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Plzeň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena