Plzeň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Plzeň
Domů - Portál PlzeňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Plzně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Muzea > Patton Memorial Pilsen

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Patton Memorial Pilsen

Fotogalerie:
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen
Patton Memorial Pilsen

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Patton Memorial Pilsen

Schránka:
Přidej do schránky.

Jediné muzeum v Čechách věnované americké armádě. Muzeum bylo otevřeno při příležitosti 60. výročí osvobození Plzně a jihozápadních Čech a dokumentuje pobyt amerických vojáků do listopadu 1945.

Patton Memorial Pilsen - pamětní muzeum Americké armády 1945 bylo slavnostně otevřeno 5. května 2005 u příležitosti 60. výročí osvobození města Plzně a jihozápadních Čech v roce 1945 a ukončení II. světové války v Evropě jako stálá vzpomínka na osvoboditele a nezpochybnitelný důkaz této události. Podstatnou část muzea tvoří více než 1000 vystavených exponátů ze sbírek soukromých sběratelů. Vstupní část zachycuje poslední nálety v západních Čechách a bombardování Škodových závodů.

Za zvuků sirén, prostřednictvím autentických filmových sekvencí a dobových fotografií je divák hned v úvodu vtažen do atmosféry závěrečných bojových operací II. světové války. Další expozice pak dokumentují postup americké armády na území Československa a pobyt amerických vojáků až do listopadu 1945. Autentické fotografie zachycují okamžiky posledních dní války, příchod amerických vojsk, chvíle odpočinku a přátelských setkání s obyvateli města, ale také slavnostní události - např. záběry z vojenské přehlídky dne 15.6.1945 konané za účasti prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše. Ve vitrínách najdou návštěvníci doklady o pomoci UNRRA, která v poválečných dobách umožnila mnoha lidem překonat těžkou situaci - potravinové příděly všeho druhu, prázdné či dosud neotevřené konzervy, pytle od mouky a kukuřice či populární žvýkačky.

K vidění je zde dobová výstroj a výzbroj, zdravotnický materiál, jídelní potřeby, polní dávky, sportovní a rekreační doplňky, řemeslnické nářadí, tiskoviny a mnohé další rozmanité předměty, které američtí vojáci zanechali na památku. Významná část expozic připomíná legendárního velitele 3. americké armády, generála George S. Pattona jr. a jeho dlouholetého přítele generála Ernesta N. Harmona, který poskytl technickou i materiální pomoc při obnově naší země a spolu s americkými jednotkami se rozloučil s český obyvatelstvem při poslední přehlídce v listopadu 1945. Nedílnou součástí muzea jsou dobové dokumenty, noviny a časopisy z období totalitního režimu v letech 1948 - 1989, symbolicky umístěné do zamřížovaného prostoru klece.

Vypovídají o snahách komunistického režimu násilně zkreslit fakta o osvobození Plzně Americkou armádou. Na americké vojáky občané města nikdy nezapoměli. Od roku 1990 si je připomínají při slavnostech svobody, dosud i za účasti přímých účastníků bojových operací a v atmosféře, kterou lze jen stěží popsat. Plzeň se znovu zahalí do hvězd a pruhů, v ulicích projíždějí kolony starých vojenských džípů a polka Škoda lásky zní na každém kroku. Příběh o osvobození Plzně se za posledních 64 let stal skutečnou legendou. Chcete-li jej poznat, navštivte město Plzeň a Patton Memorial Pilsen!


Adresa a kontaktní informace:
PATTON MEMORIAL PILSEN
POBŘEŽNÍ 10
PLZEŇ - JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ
320 29  PLZEŇ 18

telefon:+420 377 320 414
telefon:+420 377 927 151

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°45'0,36"; E13°22'24,60"
Zpráva pro Patton Memorial Pilsen
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1308

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Plzeň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena