Plzeň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Plzeň
Domů - Portál PlzeňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Plzně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Ostatní > Plzeňská filharmonie

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Plzeňská filharmonie

Fotogalerie:
Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Plzeňská filharmonie

Schránka:
Přidej do schránky.

Kořeny historie předchůdců Plzeňské filharmonie sahají hluboko do 19. století, kdy se začínají již v r. 1865 objevovat snahy o ustavení prvního stálého symfonického orchestru v Plzni. V tomtéž roce proběhlo i několik koncertů s pěveckým spolkem Hlahol. Ale až v r. 1882, kdy je z popudu Hynka Pally založen Filharmonický spolek plzeňský, vzniká symfonický orchestr trvalejší povahy čítající asi 46 hudebníků.

Tehdy ale dle dobových pramenů Plzeň svým počtem obyvatel ani kulturní vyspělostí nestačila na to, aby tak velké orchestrální těleso natrvalo udržela, a tak v r. 1896 Filharmonický spolek zaniká. Teprve po skončení 1. světové války byl koncem r. 1919 na popud Hudebního odboru ustaven stálý symfonický orchestr pod názvem Symfonický orchestr osvětového svazu, který se představil veřejnosti svým prvním koncertem v Měšťanské besedě 17. března 1920. V r. 1934 se pak název tohoto tělesa mění na Plzeňskou filharmonii, která měla tehdy 70 členů z řad profesionálů i amatérů-hudebníků a učitelů. Tento orchestr pořádal v Plzni každoročně 5 - 8 koncertů (např. ihned po osvobození Plzně v květnu 1945 uspořádal slavnostní koncert se Smetanovou Mou vlastí) a existoval (v pozdějších letech pod názvem Orchestrální a pěvecké sdružení západočeských učitelů) až do konce 60. let minulého století, kdy postupně zanikl.

Necelý rok po vzniku plzeňské rozhlasové stanice v únoru 1946, byl z podnětu tehdejšího redaktora Dr. Antonína Špeldy ustaven 32 členný orchestr. Dostal název Plzeňský rozhlasový orchestr, do kterého přešla i řada hudebníků z Plzeňské filharmonie, denně zkoušel a „naživo“ vysílal. Plzeňské veřejnosti se poprvé představil už 16. dubna téhož roku se skladbami A. Dvořáka (Karneval, Legendy a výběr ze Slovanských tanců) a V. Nováka (Slovácká svita) pod taktovkou svého prvního dirigenta Gabriela Vágnera....

V roce 2001 orchestr hostil mistrovské dirigentské kursy věnované dílu J. Sibelia vedené uznávaným finským dirigentem Jormou Panulou. K vrcholům posledních let patří spolupráce s hvězdami operního nebe mexickým tenoristou Ramonem Vargasem (Mnichov 2002) nebo španělskou divou Montserrat Caballé (Mnichov 2004 a 07), doprovod závěrečného kola Mezinárodní pěvecké soutěže M. Caballé v Zaragoze (2007), orchestr doprovázel i operní recitály českých umělkyň Evy Urbanové a Dagmar Peckové.

Z nejvýznamnějších zahraničních turné v posledních letech zmiňme alespoň Španělské v říjnu 2002 společně s Kubelíkových triem, první zámořské turné v USA v r. 2004, kde orchestr odehrál během 17 dnů třináct koncertů v šesti státech unie, či v r. 2005 dvoutýdenní turné o deseti koncertech napříč celým Německem.

Kromě koncertní činnosti se Plzeňská filharmonie tradičně věnuje nahrávání pro Český rozhlas (s významným akcentem na hudbu soudobých českých skladatelů) i zahraniční partnery. Má za sebou desítky hudebních nahrávek od baroka po současnost pro evropské producenty, přičemž k dispozici je špičkové technické vybavení digitálního natáčecího studia.


Adresa a kontaktní informace:
PLZEŇSKÁ FILHARMONIE
NÁMĚSTÍ MÍRU 10
PLZEŇ - JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ
320 29  PLZEŇ 18

telefon:+420 377 423 336

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°43'50,52"; E13°22'21,72"
Zpráva pro Plzeňská filharmonie
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1300

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Plzeň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena